Samochód na gaz, jak zaoszczędzić na paliwie?

Coraz większa liczba Polaków decyduje się na zainstalowanie w swoim samochodzie instalacji LPG. Litr gazu jest prawie dwa razy tańszy niż litr benzyny, co staje się kuszące, szczególnie, że ceny paliw ciągle rosną, a są osoby, dla których samochód jest nieodłączną częścią codzienności  i jeżdżą bardzo często. Dlatego, żeby zaoszczędzić wielu użytkowników czterech kółek decyduje się na samochód jeżdżący na gaz. Warto mieć świadomość na co zwrócić uwagę zanim zainstalujemy gaz w samochodzie, ponieważ nie zawsze będzie to oznaczało oszczędność. Można znaleźć wiele informacji na temat modeli samochodów, które najlepiej nadają się do założenia instalacji gazowej. Ogólnie rzecz biorąc nie ma takiego samochodu, w którym nie da się założyć instalacji, ale im droższy model, tym bardziej skomplikowana procedura, co w praktyce oznacza znacznie wyższą cenę już przy samym montażu. Daje nam to trudne do odrobienia straty już na samy początku użytkowania.

Montowanie instalacji – na co zwrócić uwagę?

Kiedy już decyzja została podjęta o posiadaniu samochodu na gaz mamy jeszcze dwie opcje do wyboru. Pierwsza to po prostu kupić samochód, który posiada już taką instalację, a druga to zamontować ją we własnym zakresie. Pierwsza opcja wydaje się szybsza i bardzo wygodna, ale w tym przypadku nigdy nie mamy pewności gdzie, kiedy i przez kogo została zamontowana, a to niesie znaczne ryzyko użytkowania i perspektywę częstych napraw. Trudniej jest kupić auto, poszukać odpowiedniego, sprawdzonego warsztatu i ponieść koszty samodzielnie. Mimo że ta opcja wydaje się znacznie trudniejsza i droższa, zwykle okazuje się pomysłem rokującym na przyszłość. Oczywiście tylko wtedy, kiedy jest montowana przez sprawdzony zakład samochodowy. Warto zasięgnąć języka w tej kwestii albo poszukać w internecie opinii na temat zakładu, z którym chcemy podjąć współpracę. Dodatkowy czas poświęcony na poszukanie odpowiedniego fachowca zaowocuje w przyszłości mniejszą liczbą awarii i przede wszystkim bezpieczeństwem na drodze. Należy pamiętać, że coroczny przegląd samochodu z instalacją gazową jest droższy niż klasycznego samochodu. Ważne jest również zarejestrowanie instalacji w Wydziale Komunikacji, co także wiąże się z kosztami. Sama instalacje, podobnie jak pozostałe części samochodu, również wymaga serwisowania. Trzeba sprawdzić jej szczelność, wymieniać filtry, kontrolować sterowniki, wtryskiwacze i reduktor, po 10 latach wymiana butli. Konieczne jest zaznaczenie w ubezpieczeniu, że posiadamy auto na gaz. Jeżeli nie jest to uwzględnione możemy mieć problem z uzyskaniem pieniędzy od ubezpieczyciela w razie jakichkolwiek problemów. Ubezpieczania aut z instalacją gazową są z założenia droższe, ponieważ taki samochód montują osoby, które dużo jeżdżą, więc ryzyko kolizji w tym wypadku wzrasta. Tutaj także warto porównać oferty firm ubezpieczeniowych i wybrać najkorzystniejsza dla siebie.

Wady i zalety posiadania samochodu na gaz.

Niewątpliwą zaletą samochodu, posiadającego instalację gazową są niskie ceny tego paliwa. Jest to niezmiernie ważne kiedy pokonujemy dziennie znaczne odległości. Niestety im więcej jeździmy, tym szybciej spalamy, a gaz z założenia spala się znacznie szybciej niż benzyna czy olej napędowy, dlatego konieczność częstszego tankowania nas nie ominie. Kolejną niedogodnością związaną z posiadaniem instalacji LPG w samochodzie jest butla, która znacznie zmniejsza pojemność bagażnika.

Podsumowanie

Jak każde rozwiązanie zamontowanie instalacji na gaz ma swoje plusy i minusy. Żeby uzyskać jak najwięcej korzyści należy pamiętać o wszystkich pułapkach, w jakie możemy wpaść, a które na pewno znacznie utrudnią nam życie i na pewno zwiększą koszty użytkowania samochodu, a nie zmniejszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *