Samochód terenowy, kiedy jest potrzebny?

Kupno samochodu jest dużą inwestycją, dlatego zawsze warto dać sobie więcej czasu na podjęcie decyzji. Kilka pomocnych pytań ustrzeże nas przed podjęciem decyzji, z której nie będziemy zadowoleni. Wśród nabywców aut znajdą się również tacy, którzy są fanami samochodów terenowych i jedyne o czym marzą to zrealizować swój pomysł o zakupie takiego auta, a koronnym argumentem są częste wyjazdy na działkę. Czy aby na pewno taki samochód jest wtedy niezbędny? Jeśli natomiast planujemy holowanie przyczepy, albo podróż w trudnych warunkach, czy po prostu niezbędny jest nam w naszej codziennej pracy warto zadać sobie pytania o różnice samochód terenowy a osobowy i koszty eksploatacyjne, a także czego możemy się spodziewać po takich samochodach? Takie przygotowanie da nam obraz na co musimy się przygotować posiadając taki samochód.

Różnice między samochodem osobowym a terenowym.

Obecnie wiele samochodów jest mylonych z autami terenowymi, dlatego warto wiedzieć jakie są podstawowe różnice. Auto terenowe jest wyposażone w reduktor terenowy, czyli biegi terenowe zmniejszające prędkość o połowę na każdym biegu, co daje lepsze możliwości w pokonywaniu przeszkód takich jak piach lub błoto. Żeby mieć możliwość zamontowania reduktora terenowego auto musi mieć silnik poprzeczny, co w samochodach terenowych jest standardem. W innym wypadku nie ma możliwości zamontowania reduktor. Auta terenowe posiadają napęd na cztery koła i blokadę międzyosiową. Jej brak spowodowałby uszkodzenia układu przeniesienia. Samochód terenowy jest przystosowany do jazdy po głębszej wodzie i skałach. W przypadku aut osobowych grozi to uszkodzeniem skrzyni biegów. Różnice znajdziemy również w budowie zawieszenia, które do jazdy w trudniejszych warunkach jest znacznie bardziej wytrzymałe, co daje możliwość poruszania się po drogach gorszej jakości. Silnik również wygląda trochę inaczej, ponieważ musi pracować w różnych pozycjach np. przy stromych podjazdach i zjazdach, gdzie samochód jest prawie w pozycji pionowej. W trudnych warunkach układ chłodzenia musi być również bardziej wydajny, ponieważ obciążenia silnika są znaczne. Jak widać konstrukcja auta terenowego znacznie różni się od aut osobowych, a to ze względu na warunki do jeżdżenia w jakich są przeznaczone.

Koszty utrzymana samochodu terenowego.

Nie powinno dziwić, że koszty utrzymania samochodu terenowego nie są małe. Co prawda wszystko zależy, czy jest on poddawany intensywnej eksploatacji w trudnych warunkach, czy tylko okresowo. Jeżeli często silnik intensywnie pracuje przy znacznych obciążeniach spalanie paliwa jest wtedy bardzo duże, dlatego ponosimy dodatkowe koszty. Pomocne są tutaj silniki diesla i instalacje na gaz, ale i tak w stosunku do samochodów osobowych zużycie paliwa jest zdecydowanie większe. Jeśli chodzi o części zamienne warto zaznaczyć, że są bardziej trwałe, ale ich wymiana jest zdecydowanie droższa, a jeśli eksploatacja samochodu jest bardzo intensywna należy liczyć się z częstszymi wizytami u mechanika.

Podsumowanie         

Kupno samochodu to bardzo poważne przedsięwzięcie, a jeszcze większe jest wtedy, jeżeli stajemy przed dylematem kupna auta terenowego.  Nie w każdym przypadku będzie on niezbędny, czasami wystarczy SUV, który jednak nie jest samochodem terenowym, ale na pewno sprawdzi się w podróży na działkę lub na ryby. Jeśli jednak samochód terenowy jest niezbędny, dobrze zapoznać się z wieloma ofertami i opiniami, dzięki czemu będziemy mogli wybrać model najlepiej dostosowany do naszych potrzeb, co pozwoli zoptymalizować wydatki. Jeżeli jednak dla kogoś posiadanie samochodu terenowego zawsze było marzeniem, na pewno podejmie się trudu związanego z jego eksploatacją i utrzymaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *