Okładziny cierne

W przypadku budowy samochodów każdy, nawet najmniejszy element ma ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu użytkownika, ale również dla bezpieczeństwa jazdy oraz trwałości poszczególnych układów. Niezawodny i w stu procentach bezpieczny powinien być między innymi układ hamulcowy. W jego budowie wiele jest istotnych elementów, nie należy jednak zapominać o okładzinach ciernych (okładzinach hamulcowych), które również mają niebagatelny wpływ na eksploatowanie auta.

Układ hamulcowy w każdym aucie czy też innym pojeździe jest niezwykle istotny dla bezpieczeństwa. Dlatego też wszystkie jego elementy powinny być jak najlepszej jakości. W przeciwnym razie trzeba bowiem liczyć się z tym, że niektóre elementy będą zużywały się dużo szybciej, a co za tym idzie, będą powodowały problemy z użytkowaniem całego auta. Od momentu, gdy powstały hamulce tarczowe, większość ich producentów nieustannie eksperymentuje zarówno z ich budową, jak i ze składem chemicznym, który co jakiś czas mocno się zmienia. Przez wiele lat na początku stosowania okładzin ciernych, elementy te były wykonywane z azbestu.

Azbest trwały, ale wyjątkowo szkodliwy

Nie bez powodu wykorzystywano akurat ten materiał – był on bardzo trwały, wytrzymały, odporny na uszkodzenia oraz na działanie dosyć skrajnych warunków atmosferycznych. Niestety, z biegiem czasu okazało się, że azbest jest wyjątkowo toksyczny i szkodliwy dla naszego zdrowia, masowo więc zaczęto go nie tylko zdzierać z dachów, ale również wycofywać z różnego rodzaju produkcji. Okładziny azbestowe w trakcie pracy układu hamulcowego ścierały się, wydzielały pył, który kierowcy wdychali. A że pył okazał się rakotwórczy, trzeba było się go natychmiast pozbyć z codziennego użytkowania.  Producenci okładzin ciernych musieli więc szukać innych rozwiązań, znajdując ciekawe materiały w postaci mieszaniny żywicy, tlenków oraz innych substancji.  

Funkcje okładzin ciernych

Okładziny to niezbędny element hamulców tarczowych oraz bębnowych, które są stosowane nie tylko w różnego rodzaju samochodach, ale również w instalacjach przemysłowych i wielu maszynach. Okładziny cierne mogą mieć różne formy, które są dobierane indywidualnie. Mogą mieć kształt taśm, pierścieni bądź też okładzin na szczęki hamulcowe. Są one produkowane w wysokiej jakości materiałów, solidnych, trwałych, wyróżniających się wysokim współczynnikiem tarcia. Materiały powinny być również bardzo odporne na ścieranie, nie powinny niszczyć się i w jakikolwiek sposób odkształcać pod wpływem wysokich temperatur, a także muszą znosić bardzo wysokie naciski. Na rynku dostępne są również okładziny, które wyposażone są w dodatkowe wzmocnienia, które tworzone są z mosiężnych drucików. Mają one wpływ na wzmocnienie struktury okładziny, a także pomagają w odprowadzaniu ciepła z powierzchni okładziny. Trzeba jednak pamiętać, że trwałość i stabilność okładzin ciernych to nie jedyne warunki doskonałej jakości produktów. Powinny być również one bardzo elastyczne.

Okładziny cierne formowane

W zależności od rodzaju układu hamulcowego, okładziny cierne mogą być nieco inaczej wykonane i wykończone w inny sposób. W niektórych układach i sprzęgłach, szczególnie w maszynach przemysłowych, konieczne bywa używanie okładzin ciernych formowanych. Są one wykonane ze specjalnej mieszanki syntetycznego kauczuku, żywicy, włókien mineralnych, a także niemetalicznych wypełniaczy, stabilizatorów współczynnika tarcia czy korektorów. Pomimo tak zaawansowanej mieszanki tworzącej okładziny cierne formowane, są one tak samo stabilne, funkcjonalne i zapewniają bezpieczne działanie całego układu hamulcowego. Okładziny cierne formowane również są stabilne, odporne na działanie wysokich temperatur, a także na zniszczenia i wszelkie uszkodzenia.

Stawiaj na wysoką jakość

Na rynku części motoryzacyjnych znajdziemy szeroki wybór produktów, dopasowanych do różnych aut i poszczególnych aut hamulcowych. Warto jednak pamiętać, by decydować się na zakup wyłącznie sprawdzonych okładzin ciernych pochodzących od renomowanych i sprawdzonych producentów. W przypadku elementów mający bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo poruszania się po drogach nie można sobie pozwolić na oszczędności i na poszukiwanie tańszych odpowiedników. Stawiajmy więc na producentów, którzy są znani, sprawdzeni i cieszą się sporym uznaniem wśród klientów, którzy już u nich kupowali.

Okładziny cierne można kupić w stacjonarnych sklepach motoryzacyjnych, ale dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie ze sklepów online. Można w ich przypadku trafić nawet na sklepy bezpośrednich producentów. Wtedy można mieć pewność, że kupujemy oryginalne i dobre produkty.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Komtek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *