Od czego zacząć urządzanie nowego mieszkania?

źródło: delform.pl
Kupno własnego, nowego mieszkania to jedno z marzeń, a jednocześnie największych inwestycji. Musimy też mieć świadomość, że zanim zamieszkamy we własnym M, trzeba będzie odpowiednio je wykończyć oraz zadbać o dopasowaną aranżację wnętrz. W tym celu warto mieć przygotowany dobry plan lub mieć pod ręką doświadczonego architekta wnętrz.

Urządzanie nowego mieszkania jest najmniej problemowe w sytuacji, gdy decydujemy się na zakup mieszkania pod klucz. Wtedy nieruchomość jest już właściwie wykończona, ma położone podłogi, pomalowane ściany i wykonane wszystkie ważne elementy. Wystarczy wnieść swoje meble i dodatki, aby móc zamieszkać. Jednak kupno mieszkań pod klucz wcale nie cieszy się tak dużą popularnością – zaledwie 15 procent osób kupujących własne mieszkania decyduje się na takie rozwiązania. Zdecydowanie bardziej wolimy stan surowy zamknięty, który pozwala na dokładne zaplanowanie wszystkich wnętrz i na wykończenie ich dokładnie według własnego pomysłu i indywidualnych potrzeb.

Plan zagospodarowania poszczególnych pomieszczeń

Urządzanie  nowego mieszkania trzeba zacząć od dokładnego planu zagospodarowania każdego pomieszczenia. Od tego zależy między innymi usytuowanie gniazdek oraz punktów oświetleniowych. Jeśli chcemy mieć przykładowo w kuchni pralkę, musimy zadbać o odpływy wody oraz o inne elementy, które zwykle umieszcza się w łazience. Zadbajmy również o to, by odpowiednia ilość gniazdek znajdowała się przy blacie kuchennym. Jeśli o tym zapomnimy, może się okazać, że użytkowanie blatu będzie niezbyt funkcjonalne. Nie będzie bowiem gdzie podpiąć małego AGD. A nikt raczej nie będzie kuł gotowej kuchni tylko po to, by zmienić znajdującą się w niej instalację elektryczną. Jeśli bardzo dokładnie zrobimy plan poszczególnych prac oraz ustalimy własne oczekiwania odnośnie pomieszczeń, z pewnością wszystkie prace pójdą zdecydowanie sprawniej.

Najpierw ogóły, potem szczegóły

Gdy urządzamy mieszkanie, musimy pamiętać, że najpierw trzeba zająć się większymi kwestiami, zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych rozwiązań. Przede wszystkim, trzeba wybrać właściwy materiał na podłogę oraz pomalować ściany. Wybór materiałów podłogowych jest na tyle duży, że na pewno znajdziemy coś na miarę potrzeb. Dobrym rozwiązaniem mogą być panele drewniane, które są solidnie wykonane i dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Po położeniu paneli przychodzi czas na malowanie ścian. Do wyboru mamy farby akrylowe, lateksowe, a także strukturalne, które pozwalają na łączenie zalet farby oraz tynków dekoracyjnych. Można też pomyśleć o fototapetach, które świetnie się prezentują. Dopiero gdy podłogi oraz ściany mamy gotowe i przemyślane, można zająć się planowaniem zakupu odpowiednich mebli.

Dobrze zaplanowany wystrój

Planowanie wystroju wnętrza wymaga indywidualnego podejścia do każdego pomieszczenia, a jednocześnie do dbania o to, by całość była harmonijna i do siebie dopasowana. Całe mieszkanie powinno być urządzone w jednolitej stylistyce, aby nie tworzyć wrażenia chaosu. Jeśli kuchnię urządzimy w stylu retro, salon będzie na wskroś nowoczesny, a z łazienki stworzymy sobie angielski salon kąpielowy, mieszkanie będzie pełne pomieszczeń, które zupełnie do siebie nie pasują. Najlepiej, aby wnętrza były jednolite pod względem stylistyki, choć oczywiście można nieco zaszaleć z wystrojem w poszczególnych pomieszczeniach. Jeśli mamy do czynienia z małymi wnętrzami, trzeba też zachować umiar i pilnować, aby dodatkowo poprzez kolorystykę czy dobór mebli nie pomniejszyć pomieszczenia i nie zaciemnić go. Dobrze jest stawiać na jasne kolory, które optycznie powiększają wnętrza i w przypadku niewielkich mieszkań są sprawdzonym rozwiązaniem.

Warto zaufać specjaliście

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie zająć się urządzeniem mieszkania, dobrym rozwiązaniem może być zatrudnienie projektanta wnętrz. Specjalista posiada umiejętności i kwalifikacje, aby dopasować poszczególne elementy wystroju wnętrza, zadbać o indywidualne potrzeby wszystkich domowników, a także połączyć efektowny design z funkcjonalnością. Osoby, które nie mają zmysłu estetycznego lub wyczucia stylu, zdecydowanie powinny skorzystać z oferty architekta wnętrz. Samodzielne urządzanie mieszkania może bowiem spowodować, że stworzymy sobie wnętrza mało funkcjonalne, nieergonomiczne oraz takie, w których nie będziemy zbyt dobrze się czuli. W czasie urządzania wnętrz pamiętajmy również, że nie zawsze to, co świetnie wygląda w katalogach wnętrzarskich, będzie dobrze wyglądać w prawdziwych wnętrzach. O wiele ważniejsza jest wygoda użytkowników niż dopasowanie mieszkania do aktualnych trendów światowego designu.

5 thoughts on “Od czego zacząć urządzanie nowego mieszkania?

 1. Hey, It’s Mahmud here. Recently your website caught my attention while searching for similar domain names. After entering the website, It seems that your website is brand new or not complete yet. So I thought I should try to contact you by leaving a comment on your website. Because as a Freelancer, I provide WordPress-related services to my clients like:
  .
  1) Website Design & Development
  2) Theme Setup & Customization
  3) Speed Optimization
  4) Website Migration
  6) On-Page SEO Setup
  7) Malware Removal
  8) Landign Page Design
  9) Fix WordPress Errors
  10) WordPress Virtual Assistant
  .
  For safety reasons, you can hire me through Upwork Marketplace using Upwork Direct Contact. This is a great way to hire a freelancer, especially one you don’t know. Because It’s safe for both clients and freelancers.
  .
  You can contact me by Email or Whatsapp if you want to know more details. You can also request a Free Consultation Service to find out what kind of improvements are needed for your websites. Thank you for your attention.
  .
  Best regards,
  Mahmud Ghazni
  Web Design & Developer
  WhatsApp: +8801322311024
  Email: mahmud.ghazni@yahoo.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *