Rodzaje zraszaczy.

Każdy kto chce, aby jego ogród prezentował się atrakcyjnie nawet podczas letnich suszy i upałów, powinien zdecydować się na podlewanie swojego podwórka. Tego rodzaju działania pielęgnacyjne można wykonywać samodzielnie, albo postawić na automatyczną instalację, która pomoże nam nie tylko zadbać o ogród, ale i zaoszczędzić wodę oraz czas. Obecnie w internetowych i stacjonarnych sklepach z wyposażeniem ogrodowym dostępna jest szeroka gama zraszaczy. Sprawdź jakie rodzaje zraszaczy można wyróżnić!

Jakie są podstawowe zasady rodzaje zraszaczy ogrodowych?

Wyróżnia się następujące rodzaje zraszaczy ogrodowych:

– zraszacze rotacyjne,

– zraszacze statyczne,

– mikrozraszacze,

– zraszacze ręczne,

– zraszacze wynurzalne i niewynurzalne.

Zraszacz rotacyjny – czym się wyróżnia?

Zraszacze rotacyjne określa się także mianem turbinowych lub dynamicznych. W trakcie emitowania wody poruszają się dookoła, przez co mogą podlewać rozległy obszar. Sprawdzają się nawet na terenach o nieregularnym ukształtowaniu czy nieregularnym kształcie. Stały obrót zraszacza turbinowego sprawia, iż nawodnione zostają nawet odległe zakątki ogrodu, czy trawnika.

Jakie cechy są typowe dla zraszaczy statycznych?

Zraszacze statyczne charakteryzują się stosunkowo niewielkim zasięgiem oddziaływania. Woda, która się z nich wydobywa jest kierowana tylko w jednym kierunku. Podczas podlewania nie zmieniają one swojego położenia. Dzięki tym cechom można wskazać, że zraszacze statyczne są najczęściej wykorzystywane na płaskich i niewielkich powierzchniach.

Mikrozraszacze – co to takiego?

Mikrozraszacze to zraszacze, które stopniowo emitują niewielkie ilości wody, a cały proces podlewania jest bardzo wolny. Taki typ zraszacza jest dedykowany wrażliwy roślinom, które mogłyby zostać uszkodzone przez gwałtowny i zbyt duży strumień wody. Jednak takie nawadnianie jest spotykane najczęściej nie w przydomowych ogródkach, ale w tunelach, sadach i szklarniach.

Czym są zraszacze ogrodowe ręczne?

Zraszacze ręczne to nic innego jak specjalne końcówki, które nakłada się na węża ogrodowego. Pozwalają one regulować ciśnienie wody oraz rodzaj strumienia, jakim wylewa się ona z węża. Korzystanie z nich jest przeznaczone specjalnie dla wszystkich miłośników prac ogrodowych, którzy mają czas stać na podwórku z wężem w ręce i podlewać każdy zakątek. Warto dodać, że często podlewanie za pomocą zraszaczy ręcznych zwiększa ilość zużytej wody.

Zraszacze wynurzalne i niewynurzalne – które lepsze?

Ten podział można potraktować dodatkowo, ponieważ taka kategoryzacja dotyczy jednej cechy danego zraszacza. Może więc występować zraszacz rotacyjny zarówno wynurzalny, jak i niewynurzalny. Podobnie jest ze zraszaczem statycznym. W tym przypadku chodzi bowiem o to, że zraszacze niewynurzalne są umieszczone w glebie i wystają ponad powierzchnię trawnika, przez co są widoczne i niekiedy mogą psuć wygląd ogrodu. Natomiast zraszacze wynurzalne pomagają zadbać o atrakcyjność wizualną podwórka. Bowiem, gdy nie pracują, są schowane pod ziemią i wysuwają się ku górze tylko wtedy, gdy rozpoczynają proces podlewania.

Zraszacze ogrodowe – który wybrać?

Dzięki zapoznaniu się z powyższym zestawieniem, miałeś okazję poznać najważniejsze rodzaje zraszacze, jakie możesz wykorzystywać w swoim ogrodzie. Ich wspólną cechą jest jednakowa funkcja, jaką pełnią – jest nią oczywiście podlewanie konkretnej przestrzeni. Warto dodać, że wybierając pośród różnych modeli zraszaczy wcale nie trzeba ograniczać się do jednego modelu. Połączenie ze sobą kilku rodzajów zraszaczy na pewno zadziała pozytywnie i tylko usprawni nawadnianie. Pamiętaj, że bez względu na to, jaki model zraszaczy wybierzesz, musisz zadbać o to, aby był on poprawnie zamontowane. Tylko wtedy cała instalacja nawadniająca będzie mogła działać w pełni efektywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *