Typowe awarie w ekspresach do kawy – jak sobie z nimi poradzić?

Ekspresy do kawy należą do jednych z najmocniej eksploatowanych sprzętów małego AGD. Większość użytkowników przynajmniej raz dziennie robi sobie aromatyczną małą czarną, zdarza się również, że z ekspresu korzystamy wielokrotnie w ciągu dnia. Nawet najlepszej klasy urządzenia mogą więc z biegiem czasu odmówić posłuszeństwa lub mieć awarie. Warto wtedy wiedzieć, co zrobić z taką usterką, czy jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem, czy lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług fachowców?

Jedną z najczęstszych usterek, które jednak nie wynikają ze złego użytkowania i na które nie mamy wpływu, jest kamień w zbiorniku na wodę czy w dzbanku. Może on się pojawić po długotrwałym użytkowaniu ekspresu nawet wtedy, gdy korzystamy z filtrowanej wody. Kamień nie jest jedynie kwestią estetyczną. Jeśli ekspres nie będzie poddawany regularnemu odkamienianiu, może dojść do uszkodzenia wielu jego podzespołów, a wtedy naprawa będzie albo dużo droższa, albo zupełnie niemożliwa. Do odkamieniania ekspresów do kawy należy używać specjalnych, przeznaczonych do tego preparatów. Częstotliwość odkamieniania powinna być co około 200-300 porcji kawy, a więc wiele zależy od tego, jak często korzystamy z ekspresu. Nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie modele mogą nas też poinformować o konieczności odkamieniania, dzięki czemu będziemy mogli reagować na bieżąco.

Brudne sitka, zatkane elementy zaparzające

Częstą usterką w ekspresach jest również zatykanie się elementów zaparzających lub coraz słabiej działające sitka. Najczęściej przyczyną są drobinki kawy dostające się w elementy zaparzające oraz wszelkie osady, które osadzają się na oczkach sitek i obniżają ich światło. Czyszczenie sitka powinno więc być kwestią oczywistą – trzeba regularnie czyścić ten element, aby nie dochodziło do poważniejszych usterek. Tutaj wszelkie awarie są konsekwencją braku dbałości o urządzenie. Regularnie czyszczone sitka nie będą powodowały żadnych dolegliwości ze strony któregokolwiek z podzespołów. Pamiętajmy również, że niewystarczająca dbałość o higienę w poszczególnych elementach ekspresu może mieć wpływ na jakość jego pracy, wydajność, poziom generowanego hałasu, a także na zwiększony pobór prądu.

Cieknąca woda w ekspresie

Sporo niepokoju wzbudza u użytkowników ekspresów do kawy cieknąca woda, która może pojawiać się w różnych miejscach. Wszelkie nieszczelności wymagają już gruntownego przeglądu ekspresu i zajrzenia do jego wnętrza. Często ich przyczyną są uszkodzone przewody, nieszczelny układ, a także poluzowane uszczelki, zużyte wężyki i inne podobne przyczyny. Im dłużej użytkujemy nasz ekspres, tym większe jest prawdopodobieństwo, że któryś z elementów zacznie przeciekać. Oczywiście, nie oznacza to, że trzeba będzie już na zawsze zrezygnować z parzenia kawy w ulubionym urządzeniu – wiele elementów można naprawić lub wymienić na nowe. Dzięki temu nie ma konieczności zakupu nowego ekspresu, a stary będzie nadal działał bez zarzutu.

Dziwny posmak kawy

Osoby, które na co dzień piją kawę z ekspresu, doskonale znają jej smak i aromat, dlatego też z pewnością szybko zareagują na zmianę smaku napoju. Kawa może z dnia na dzień mieć inny smak, najczęściej gorzki lub kwaśny posmak. Jeśli nie zmieniliśmy gatunku kawy na innym, przyczyny warto szukać w ekspresie. Być może powodem pogorszenia smaku jest zmiana temperatury parzenia kawy z optymalnej na dużo niższą. Zwykle jest to spowodowane przez usterkę elementu grzewczego, który zaczyna podgrzewać wodę do zupełnie innych parametrów niż zostało zaprogramowane. W takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu, który zajmuje się wszelkimi usterkami ekspresów do kawy. Próba naprawy awarii na własną rękę może bowiem zakończyć się niepowodzeniem, a w niektórych przypadkach – dodatkowym uszkodzeniem innych elementów.

Stawiaj na sprawdzone serwisy Ekspresy do kawy wymagają dbałości o higienę, regularnego czyszczenia, konserwacji i bieżącego usuwania wszystkich usterek. W poszukiwaniu dobrych, sprawdzonych i renomowanych firm zajmujących się naprawą ekspresów, warto zajrzeć na iviterserwis.pl. Profesjonalny serwis szybko namierzy usterkę, bezproblemowo ją naprawi, a ekspres szybko powróci do dawnej sprawności. Bez względu na to, czy mamy na stanie prosty ekspres przelewowy czy bardziej zaawansowany, automatyczny ekspres ciśnieniowy, w przypadku usterki każde urządzenie powinno trafić w ręce specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *